TIB Já to zvládnu sám!

V týdnu od 16.9.2024 se s dětmi ze třídy Sluníček zaměřujeme na téma „Já to zvládnu sám“.
Budeme u dětí podporovat samostatnost v péči o osobní hygienu, samostatné oblékání, stolování - používání příboru, nalévání nápoje, mazání pomazánky na chleba, ukusování krajíce chleba i porcování jídla příborem, ale i správné sezení u jídla. Důležité jsou také úklidové činnosti a udržování pořádku kolem sebe, které by děti postupně měly dokázat zcela samy.
Soustřeďujeme se rovněž na zdvořilostní návyky, které by děti měly samy zvládnout - pozdravit, požádat, poprosit, poděkovat, omluvit se, neskákat druhému do řeči, naslouchat a učit se dodržovat pravidla soužití ve třídě.
Hovoříme o vlastnostech dětí, které jsou zároveň jejich ctností: samostatnost, statečnost, štědrost, citlivost i spolehlivost a k tomu vymýšlíme různé aktivity.
Oceňujeme vše dobré na sobě i jiných lidech, podporujeme zdravé sebevědomí.
Diskutujeme nad otázkami:
Co už dokážu udělat sám?
Co jsem se v poslední době naučil dělat samostatně?
Co bych se chtěl naučit sám?
Proč je pro nás samostatnost důležitá?
Čím moje samostatnost prospívá ostatním?
Úkol pro rodiče:
Prosíme rodiče o pomoc při podpoře samostatnosti při oblékání, stolování i hygieně :)